Kat karşılığı inşaat ya da arsa karşılığı inşaat; yapılan inşaatın bedelinin ya da devredilen arsanın bedelinin inşaattan bağımsız bölüm olarak verildiği inşaatlara denir.

  • Arsanız üzerinde ev yaptırmak istiyorsunuz
  • Tek katlı evinizin yerine çok katlı bir bina yaptırmak istiyorsunuz
  • Apartmanınızdaki tüm daire sahipleri ile birleşerek yeni bir apartman yaptırmaya karar verdiniz

ancak müteahhide inşaat karşılığında verecek paranız yok. Müteahhit (yüklenici) inşaatı yapacağını ancak karşılığından inşaattan bir ya da birden fazla daireyi, bağımsız bölümü ona vermenizi istedi. Bu inşaat, kat karşılığı inşaat olacaktır.

Örneğin, bir Müteahhit arsanız üzerinde site yapmak, karşılığında size 10 adet daire vermeyi teklif etti ve kabul ettiniz. arsanın mülkiyetini müteahhide devrettiniz müteahhit inşaatı tamamladı ve size dairelerinizi verdi. Bu inşaat da arsa karşılığı inşaat, kat karşılığı inşaat olacaktır.

Örneğin, beş katlı bir apartmanınız var. Bir müteahhit, apartmanınızı yıkıp yerine yine beş katlı ancak giriş katında bir dükkan olacak yeni bir inşaat yapmayı ve dükkanın kendisine ait olacağını teklif etti, kabul ettiniz bu inşaat da kat karşılığı inşaat olarak adlandırılır.

Kısaca yapılacak inşaatın bedelinin inşaattan bağımsız bölüm vererek ödeyecekseniz kat karşılığı inşaat yani arsa payı karşılığı inşaat yaptırmak istiyorsunuz demektir.

© Telif Hakkı - Sancar Aras I Özsaha İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.